Vakuumska tehnika in njena brezmejna uporabnost
| Članek je bil prebran 163 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ideja o uporabi vakuuma v različnih panogah in za različne namene sega že v čas njegovega odkritja pred mnogimi stoletji. Kljub temu se velikokrat ne zavedamo kako vsestranska in daljnosežna je v resnici vakuumska tehnika. Njena vsestranska uporabnost je eden od nekaterih razlogov, da je postala tako razširjena.

Vakuumska tehnika in njena uporaba je ključnega pomena za razvoj mnogih sektorjev, vakuumske aplikacije pa se danes nenehno širijo, saj v številnih industrijah prihaja do spoznanja, da se lahko zanesejo na vse močnejšo in učinkovitejšo vakuumsko tehnologijo. Medtem ko se slednja ponekod uporablja samo za preproste namene, po drugi strani igra ključno vlogo tudi v mnogih drugih bolj kompleksnih procesih.

Uporabnost vakuumskih aplikacij v industriji

Vakuumska tehnika in njen napredek je odgovor na nenehne tehnične raziskave na tem področju. Z razvojem bolj sofisticiranih črpalk, ki lahko proizvedejo vse višje ravni vakuuma, so načini uporabe vakuumske tehnologije eksplodirali in zdaj obsegajo široko paleto aplikacij v industriji.

Ena najpogostejših uporab vakuumske tehnologije se odraža v raziskavah in razvoju. To vključuje študij fizike delcev, ki se izvaja v pospeševalnikih delcev in jedrski fuziji oz. zlivanju. Znanost o vakuumu je bila na primer tudi sestavni del pomembnega znanstvenega napredka, kot je odkrivanje črnih lukenj gravitacijskih valov.

Živilski sektor

Vakuumske aplikacije v živilski industriji so olajšale ustvarjanje embalaže za živila, z njeno pomočjo pa se podaljšuje tudi rok uporabnosti izdelkov.

Pakirano meso

Metalurgija

Vakuumska tehnologija ima veliko vlogo pri proizvodnji kovin. Za ulivanje kovinskih ulitkov brez “praznin” se postopek izvaja v vakuumu. S tem se doseže, da v kovino ni ujet zrak. Za ustvarjanje kovin, ki so kvalitetna, varne in zanesljive je tako potrebna vakuumska moč.

Keramika

Vakuumske črpalke pridejo prav tudi pri ustvarjanju izdelkov kot so opeka, strešniki in drugi gradbeni materiali, ki niso izdelani iz kovinske snovi. Podobno kot pomagajo pri proizvodnji kovinskih zlitin z odstranjevanjem nečistoč, v primeru keramike vakuumske črpalke pomagajo odstraniti zračne žepke ter zapolnijo manjše vrzeli v materialu, zaradi katerih so lahko ti izdelki posledično manj trdni ali bolj krhki.

Plastika in tekstil

Industrija plastike in tekstilna industrija za povečanje proizvodnje uporabljata vakuumsko sušenje. Čakanje, da se izdelki naravno posušijo, je namreč počasen in naporen proces, ki proizvodnji “požre” čas, vakuumsko sušenje pa ta proces zelo pospeši. Dodatna prednost je v tem, da je to pogosto najnežnejši način sušenja v primerjavi z drugimi metodami sušenja. Z namenom, da se prepreči kakršnakoli škoda, je krhke materiale namreč potrebno sušiti v vakuumu.

Tiskarska industrija

V tiskarski industriji obstaja postopek, imenovan prašenje, ki se izvaja s tiskarskimi stroji in uporablja vakuumsko tehnologijo. Podobno kot pri sušenju izdelkov v plastični in tekstilni industriji, je tudi sušenje različnih barv postopek, pri katerem je potreben vakum.

Medicina in farmacija

Tako industrija medicinske oskrbe kot farmacevtski izdelki uporabljajo vakuumsko tehnologijo za različne namene.

Uporaba vakuumske tehnologije predstavlja enega najvarnejših načinov sterilizacije medicinske opreme. Pomembno vlogo igra tudi pri pridobivanju slik po postopkih magnetne resonance (MRI), ki je namenjen opazovanju mehkih tkiv ter pri protonski terapiji. Slednja v primerjavi z radioterapijo predstavlja velik napredek, saj neposredno cilja na rakasto tkivo, na natančen in manj invaziven način.

Vakuumska tehnologija je ključna komponenta za proizvodnjo različnih zdravil in dodatkov. Enega pomembnejših postopkov predstavljata kristalizacija in vakuumska destilacija (s tem postopkom se ustvari destilacija določenih olj, aminokislin, vitaminov in mineralov).

Naftna in plinska industrija

Vakuumska tehnologija je bistvena pri ravnanju s škodljivimi hlapi, ki so posledica procesa rafiniranja. Tovrstna tehnologija pomaga ustvariti varna okolja za delavce v obeh ključnih panogah.

Avtomobilizem in navtika

Avtomobilski sektor vse bolj zahteva sisteme z odličnimi zmogljivostmi, vendar z manjšo težo in skupnimi dimenzijami. Za izpolnitev teh zahtev se ustvarjajo novi, boljši vakuumski generatorji (AVG).

Vesoljska industrija

Uporaba vakuuma v vesoljskih raziskavah je odprla vrata dvema pomembnima napredkoma: zaznavanju gravitacijskih valov, povezanih z eksplozivnimi zvezdami ali številnimi trki ter opazovanju črnih lukenj. Vakuum je omogočil tudi pridobivanje prvih fotografij črnih lukenj.

Super hitri vlaki

Raziskave na področju razvoja superhitrih vlakov so prav tako rezultat uporabe vakuuma. To naj bi temeljilo na ustvarjanju tako imenovanega “hyperloop” vakuuma z zaprto cevjo, ki zmanjša zračni upor in lahko “pošlje” kapsulo z ultra visoko hitrostjo.

Jedrska industrija

Vakuumske aplikacije omogočajo ustvarjanje varnih okolij za ravnanje z občutljivimi materiali.

Odstranjevanje ogljika ali drugih delcev

Uporaba vakuumske tehnologije za odstranjevanje ogljika je ključnega pomena pri zmanjšanju težav s korozijo na številnih področjih. Poleg tega lahko vakuum pomaga odstraniti nevarne delce, vključno z azbestom, svincem ali onesnaženo zemljo.

© 29. 04. 2024 - Kompas-Holy.si.